Ostatnie wpisy

Czy warto dawać dziecku smoczek?

2851 Wyświetlenia 3 Polubienia

Odruch ssania przynosi niemowlakowi ukojenie oraz poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też czasem maluchowi bardzo potrzebny jest smoczek. Natura wyposażyła dzieci w silny odruch ssania. Dzięki temu mogą przeżyć. Wiele matek ma jednak dylemat czy za każdym razem przystawiać dziecko do własnej piersi, czy też skorzystać z „pomocy” smoczka. Opinie na ten temat są różne. Warto zatem poznać obiektywny punkt widzenia.

 

Dlaczego dziecko ma potrzebę ssania?

Potrzeba ssania jest warunkowana przez naturę. Podczas ssania niemowlę pobiera pokarm od matki. Dzięki temu ma szansę na przeżycie. Jednocześnie w trakcie ssania maluch zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Kiedy dziecko jest zdenerwowane, zmęczone czy nawet znudzone chce ssać. Problem w tym, że niektórym dzieciom wystarczają krótkie chwile przy piersi mamy, a inne nie mogą się od niej oderwać. Oczywiście części matek to nie przeszkadza. Wtedy wszystkie domowe obowiązki przejmuje mąż lub rodzina. Jednakże część kobiet nie czuje się do końca komfortowo z maluchem przyssanym do piersi przez 24 godziny na dobę. Dlatego też decydują się na podanie smoczka.

 

Dlaczego warto podawać dziecku smoczek?

Do czwartego miesiąca życia dziecko ma silną potrzebę ssania. Co istotne dzieci karmione mlekiem modyfikowanym również mogą wykazywać niezaspokojoną potrzebę ssania. Wynika to z faktu, że karmienie butelką trwa relatywnie krótko. W takich sytuacjach smoczek dla dziecka może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Smoczek powoduje, że dziecko niemal natychmiast popada w błogostan. Jednocześnie jest to także chwila wytchnienia dla matki oraz całej rodziny.

Smoczek jest doskonałym sposobem na usypianie dziecka. Jeśli służy maluchowi tylko do tego celu, to nie ma powodów do obaw. Warto jednak pamiętać, aby po zaśnięciu wyciągnąć smoczek z ust dziecka.

 

Kiedy nie podawać dziecku smoczka?

Nie jest wskazane zbyt częste podawanie smoczka w pierwszych tygodniach życia dziecka. Może to mieć negatywny wpływ na laktację. W tym czasie dziecko dopiero uczy się ssać pierś. Częste podawanie smoczka może zaburzyć ten proces. Smoczek bardzo szybko zaspokaja potrzebę ssania. Przez to dziecko robi się leniwe przy piersi. Ssanie smoczka wymaga nieco innej techniki przez co maluch może oduczyć się prawidłowego ssania piersi. Dlatego najlepiej nie podawać smoczka dopóki laktacja nie unormuje się. Smoczka nie można także podawać zamiast karmienia lub skracać karmienia podając smoczek.

 

Kiedy należy odzwyczaić dziecko od smoczka?

Silna potrzeba ssania u dziecka zaczyna zanikać około 4 miesiąca życia. To dla rodziców dobry moment, aby powoli odzwyczajać swoją pociechę od ssania smoczka. Naturalnie nie można stosować tu radykalnych posunięć. Cały proces musi być prowadzony stopniowo. Sama potrzeba ssania również nie zniknie z dnia na dzień. Smoczek używany do usypiania czy uspokajania dziecka nie stwarza absolutnie żadnego zagrożenia dla malucha. Wręcz odwrotnie zapewnia dziecku oraz rodzicom komfort psychiczny. Proces odzwyczajania dziecka od smoczka najlepiej zakończyć przed wyrośnięciem zębów mlecznych. Rodzice powinni pamiętać, że bardzo łatwo jest przegapić moment, w którym dziecko zaczyna traktować smoczek jako zwykłą przytulankę i używa go tylko z przyzwyczajenia.

 

Czy smoczek może powodować wady zgryzu?

Jest to naukowo udowodnione. Rzeczywiście smoczek może powodować wady zgryzu. Czy to oznacza, że powinniśmy go zupełnie wyeliminować? Absolutnie nie. Wystarczy, że wybierzemy model o kształcie, który jak najbardziej przypomina matczyną brodawkę. Ponadto jeśli dziecko będzie ssać smoczek sporadycznie, to raczej nie mamy powodów do obaw. Z drugiej strony, jeśli mamy do wyboru ssanie smoczka lub kciuka to dużo mniej szkodliwe dla dziecka będzie to pierwsze rozwiązanie. Ssanie kciuka może prowadzić nie tylko do deformacji zgryzu, ale także do zmiany kształtu podniebienia. W konsekwencji może powodować powstanie wady nazywanej zgryzem otwartym. Jej późniejsza korekta jest bardzo kłopotliwa.

Niekontrolowane ssanie smoczka z pewnością może przynieść więcej szkody niż pożytku. Z drugiej strony większość z nas nie wyobraża sobie wyeliminowania smoczka z życia niemowlaka. Podawanie smoczka w sposób przemyślany i kontrolowany faktycznie może pomóc w normalnym funkcjonowaniu rodziny zaspokajając potrzebę ssania dziecka, a jednocześnie pozwalając matce na chwilę oddechu. Stosując się do powyższych zasad podawanie smoczka z pewnością nie odbije się negatywnie na dziecku.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz