Ostatnie wpisy

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

2997 Wyświetlenia 4 Polubienia

Rodzice często mają problem z wyborem zabawek dla swoich niemowlaków. Zazwyczaj chcą oni, by zabawka nie tylko zapewniała dziecku rozrywkę, ale też pozytywnie wpływała na jego rozwój. Dlatego dobrym pomysłem na prezent dla maluszka zawsze jest zabawka sensoryczna, która zadba o stymulację narządów wzroku, słuchu, równowagi, a czasami jeszcze innych zmysłów szkraba.

Zabawka sensoryczna, czyli jaka?

Zabawki sensoryczne, jak już było wspomniane, mają pobudzać rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Ich zadaniem jest stymulowanie zmysłów malucha. Dlatego też w tego typu zabawce możemy odnaleźć różne faktury, kontrastowe kolory, może ona też wydawać różne dźwięki. Niektóre zabawki mają nawet elementy pachnące lub smakowe, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zabawę. Maluch, bawiąc się zabawką sensoryczna, może bezpiecznie poznawać świat i uczyć się nowych doznań.

Jak wygląda zabawka sensoryczna?

Ciężko jest jednoznacznie opisać, czym dokładnie jest zabawka sensoryczna. Bardzo popularne są na przykład maty edukacyjne dla niemowlaków. W różnych częściach maty znajdują się bezpieczne lusterka, gryzaki, grzechotki inne elementy, które zachęcają szkraba do pełzania, przewracania się na brzuszek i innych aktywności. Niektóre maty mają dodatkowo doczepiany specjalny łuk, na którym wiszą grzechotki i inne zabawki. Niemowlak, leżąc na plecach, może śledzić ich ruchy. Zabawki sensoryczne to też różnego rodzaju miękkie książeczki czy pluszowe kostki, w których umieszczone są elementy o różnych fakturach, kolorach czy wydające różne dźwięki. Starsze dzieci chętnie bawią się sensorycznymi robotami, które są nowszymi wersjami tradycyjnych zabawek, pełnią jednak podobną do nich funkcję. Wybierając zabawkę sensoryczną dla malucha, należy zwrócić uwagę, czy jest ona dedykowana dla jego grupy wiekowej. Źle dobrana zabawka może być dla dziecka „za trudna” lub „za nudna” i nie będzie ono po nią sięgało, zabawka nie spełni więc też swojej funkcji stymulacji zmysłów maluszka.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz