Ostatnie wpisy

Karmienie niemowląt. Piersią czy z butelki?

356 Wyświetlenia 1 Polubienia

Nie od dzisiaj znamy pozytywne skutki karmienia niemowlaka piersią. Mleko naturalne nie tylko bowiem zawiera wiele produktów odżywczych, lecz również sam proces karmienia piersią tworzy między matką a dzieckiem niczym nie dającą się zastąpić więź emocjonalną.

Niestety, często zdarza się, że kobiety stają przed koniecznością karmienia dziecka butelką.

Do wyboru mają wówczas mleko modyfikowane lub własne, odciągnięte za pomocą laktatora.

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym sposobom karmienia niemowląt.

Intymna więź

Mleko kobiece zawiera szereg substancji odżywczych, a także substancji, skutecznie przyczyniających się do rozwoju ich układu odpornościowego.

Badania wskazują, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na infekcje ucha oraz z powodu zaburzeń przewodu pokarmowego. Są mniej narażone na cukrzycę typu 1 oraz wiele innych chorób.

Psychologowie natomiast zwracają uwagę na fakt wytwarzania się między matką a dzieckiem emocjonalnej więzi w trakcie karmienia, poprzez kontakt skóra przy skórze. Tyle o karmieniu piersią. A co zrobić, gdy z jakiś powodów jest to niemożliwe?

Zdrowie w butelce

Nadszedł ten moment, w którym musimy sięgnąć po butelkę z mlekiem modyfikowanym.

Przede wszystkim zacznijmy od wyboru butelki. Powinna być dopasowana do wieku niemowlaka, a także posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty.

Wybór atestowanych akcesoriów do karmienia będzie szczególnie ważny, bowiem dziecko będzie miało z nimi bezpośredni kontakt.

Do wyboru będziemy mieli butelki szklane, plastikowe, silikonowe, samosterylizujące się, antykolkowe lub z czujnikiem ciepła. Najłatwiejsze do umycia będą proste butelki.

Mleko modyfikowane natomiast wybierajmy natomiast znanych i sprawdzonych producentów. Będziemy mieli pewność, że jego skład jest identyczny, jak mleko matki.

Lakatory

Jeśli natomiast problemem jest sam proces karmienia piersią, ale na przykład nie mamy trudności z odciąganiem mleka specjalnym lakatorem, zdecydujmy się na karmienia dziecka własnym mlekiem z butelki.

Takie mleko można przechowywać w lodówce lub zamrażarce, przy czym nie zmniejsza się w ten sposób jego właściwości odżywczych. Pokarm odciągamy po umyciu rąk, piersi i brodawek i przechowujemy go w wyparzonych butelkach.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz